SİYASET:
KIRALOĞLU, TARIM ARAZİLERİNİ TOPLULAŞTIRACAĞIZ

Kıraloğlu, “tarımı ve çiftçiyi destekleyici birkaç projemizden daha önce bahsetmiştim. Tarımı ve çiftçiyi destekleyici projelerimizi besleyecek diğer bir etken ise Şahısların mülkiyet hakkına dokunmadan, arazi toplulaştırılması. Biz arazi toplulaştırmalarını başlatmaya ve sonuca ulaştırmaya kararlıyız. Bu çalışmayı biz yapacağız” dedi.  
 
Türkiye’de  tarım arazileri çeşitli nedenlerle küçüldü, parçalara bölündü, verimliliği, karlılığı olması gerekenden çok  daha aşağılara geriledi. İşletme büyüklüklerinin istenen değerlerin altına düşmesi de,  ekonomik tarım yapılmasını imkânsız hale getirdi. Bu olumsuz süreci tersine çevirmenin bir yolu da tarım arazilerindeki daha fazla parçalanmayı ve bozulmayı önleyici; yasal, hukuksal düzenlemeler yapmak. Sonrasında da bugüne kadar oluşmuş küçülmelerin, parçalanmaların, düzensizliklerin, şekil bozukluklarının iyileştirilmesi. Çaresi ise arazi toplulaştırması. Demokrat Parti (DP) Şehzadeler Belediye Başkan Adayı Uğur Kıraloğlu  Şehzadeler Belediye Başkanı seçilmesi durumunda; Manisa Şehzadeler İlçesi’nde ki tarım arazilerinin Şahısların mülkiyet hakkına dokunmadan, toplulaştırılmasının çalışma ve hukuksal sürecini başlatacaklarını ifade etti.

“TARIMSAL ARAZİLERİ NİTELİKLERİNE GÖRE SINIFLANDIRACAĞIZ”
Arazi toplulaştırmasının nasıl olacağını anlatan Uğur Kıraloğlu, “tarımsal arazileri niteliklerine göre sınıflandıracağız. Bir kişiye ait, farklı alanlardaki küçük arazi grupları yerine, o arazinin toplamını karşılayacak kadar, en az miktarda parça arazinin hatta mümkün olursa tek bir parçanın, o kişiye verilmesini sağlayacağız. Böylece iş gücünden, akaryakıttan, tarla sınırlarındaki kayıplardan kar edilmiş olacak. Ayrıca toprağın işlenebilme süresi ve kalitesi artacak. Yapılacak bu iyileştirme ile; sulama, gübreleme ve ilaçlama gibi yatırımlar daha ucuza mal edilecek. Bu çalışmayı yaparken de Şahısların mülkiyet hakkına dokunmayacağız” dedi.

“ÇİFTÇİ AİLELERİNİN YAŞAM DÜZEYİNİ YÜKSELTECEĞİZ”
Arazi toplulaştırılması ile küçük arazileri birbirinden ayıran, kullanılmayan arazi şeritlerinin azaltılacağını, tarımda kullanılmasını sağlar hale getirileceğine dikkat çeken Kıraloğlu, “Arazi toplulaştırması yapmak elbette kolay değil. Arazi toplulaştırmasını gerçekleştirebilmek bir dizi teknik, sosyal ve ekonomik çalışmaların yapılmasını gerektiriyor. Arazi toplulaştırması aslında küçük parsellerin birleştirilmesi anlamına geliyor. Yapacağımız bu çalışma ile Şehzadeler sınırları içindeki  çiftçi ailelerinin yaşam düzeyini yükseltecek, tüm teknik, ekonomik ve sosyal tedbirleri alacağız” bilgisini verdi.

“ARAZİ TOPLULAŞTIRILMASI İLE; PARÇALANMIŞ ARAZİLERİ YENİDEN İŞLENİR HALE GETİRECEĞİZ”
Arazi toplulaştırma çalışmalarını yaparken; parçalanmış, dağılmış arazilerin modern işletmecilik esaslarına göre birleştirileceğine vurgu yapan uğur Kıraloğlu, “arazi toplulaştırma yönteminde; tarla içi yol şebekesinin, sulama tesislerinin ve yüzey tahliye sisteminin inşasının, gerekli arazi tesviyesi ve toprak ıslahının yapılması gerekiyor. Kırsal alanın, doğal hayatın korunması ve yeşil alanların düzenlenmesi gerekiyor. Kırsal alandaki yerleşim yerleri ve toprakların, rüzgâr ve su erozyonu, sel taşkınları gibi doğal afetlerden korunması için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Tüm tarlaların ve çiftçilerin mülkiyet bilgilerinin temin edilmesi ise şart. Tapu kütüğü, kadastro paftası ve arazideki miktar ve ölçülerdeki tüm uyumsuzluklar giderilmesi ise başka önemli konu. Biz arazi toplulaştırılması ile; parçalanmış arazileri yeniden işlenir hale getireceğiz, verimli hale getirilmesini sağlayacağız. Çiftçinin yeniden üretir hale getirilmesi için yapılması gereken yasal çalışmaları, yetkili kurum ve kuruluşları da devreye sokarak başlatacağız. Kimsenin mülkiyet hakkına dokunmayacağız. Çiftçimizi destekleyecek, üretmeye teşvik edeceğiz” ifadelerine yer verdi.
 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Başkan Ergün Bakan Pakdemirli’yi Ziyaret...
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Ankara temasları kapsamında Tarım ve Orman Bakanı Dr....

Haberi Oku