SAĞLIK:
DÜNYANIN SAYILI PARAZİT BANKALARINDAN BİRİSİ DE MANİSA'DA OLUŞTURULDU

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Parazitoloji Ana Bilim Dalında uzun soluklu bir çalışma sonucu parazit bankası kuruldu. Dünyada oluşturulan bankaların aksine bu bankada kapsamlı bir çok türden parazit bulunuyor. Prof. Dr. Ahmet Özbilgin, “Parazit insanları hastalandıran, onların vücutlarında değişik tahribatlara yol açan organizmalara diyoruz. Ama biz daha çok Türkiye’de biz parazit deyimini organizmaların hayvansal kökenli olanlarına diyoruz. Parazitlere örnek verecek olursak mesela sıtma bir parazit hastalığına örnektir. Yine şark çıbanı, karaciğer dalak büyümesine neden olan leishmania parazitleri vardır. Tüm bunlar birer parazittir. Dünyada her 30 saniyede bir çocuk sıtma hastalığından ölmektedir. Yine parazit hastalıklarının dünyadaki yaygınlığına bakacak olursak her 20 saniyede bir kişi şark çıbanına yakalanmaktadır. Ve dünya üzerinde yaklaşık üç buçuk milyar kişi bağırsak parazitleriyle enfekte haldedir. Gördüğünüz gibi oldukça yaygın insan topluluklarını ve insanları etkileyen hastalıkları parazitler oluşturmaktadır” şeklinde konuştu.

Özbilgin’in oluşturduğu parazit bankasında 15 türden 1500 parazit bulunuyor.Bunun yanında parazitlerin DNA’larının da depolandığı bir banka daha bulunuyor. Bankada 15 türden 1500 adet parazitin olduğunu vurgulayan Özbilgin, “ Dünyada da değişik bölgelerinde o ülkelere ait bazı parazitlerin örneğin leishmania örneğin sıtmaların arşivlendiği referans merkezleri vardır. Fakat bu kadar çeşitlilik bir ülkenin bütün parazitlerini içine alabilecek genişlikte bir banka bulunmamaktadır. Bu kadar geniş parazit türünün ve bu kadar çok sayıdaki parazitin arşivlendiği başka bir merkez olmadığı için National Dergisinin de ilgisini çekti. Kasım 2013 sayısında bu bankaya yer verdi. Geldi bizim çalışmalarımızı izlediler” dedi.

Parazitler arasında şark çıbanı, karaciğer dalak büyümesine neden olan leishmania parazitleri ve kadın ve erkeklerde kısırlığa neden olan parazitler de var. İlk çalışmalarının 1985 yılında başladığını belirten Özbilgin, ilk defa sıtma ve şark çıbanı etkeni olan parazitleri doldurarak bu işe başladık. Daha sonra elimizde oldukça yıllar içinde genişleyen ve güzel bir arşiv oluştu. İki işlevi bir arada yapıyoruz. İki işlem düşünülmeli. Birisi canlı olarak parazitlerin sıvı azotta arşivlenmesi diğeri bu parazitlere ait DNA’ları çıkartılarak DNA’ları ayrı bir şekilde DNA bankası olarak arşivlenmesi bu şekilde ikisinin birleşiminden biz parazit bankasını oluşturmaya çalıştıklarını ifade etti.

Oluşturulan bu bankadaki parazitlerden Üniversitelerin Tıp Fakülteleri, Veterinerlik Fakülteleri, Fen Fakülteleri, Eczacılık Fakülteleri, Özel şirketlerin araştırma merkezler ve gerek duyulursa Sağlık Bakanlığı da yararlanabiliyor. Parazitlerin bütün araştırmalarda kullanılabileceğini belirten Özbilgin, “ başta parazitlerin zarar veriş şekillerini inceleyebiliriz. İlaç geliştirebiliriz, aşı geliştirebiliriz, tanı kitleri geliştirebiliriz. En çok bu bankadaki parazitlerin buralarda kullanılmakta. Bunun dışında parazitleri eğitimde kullanabiliriz. Örneğin İhtisas eğitimlerinde Tıp Fakültelerindeki ihtisas eğitimlerinde ve öğrenci eğitimlerinde yine bu parazitlerden bu parazitleri kullanmaktayız” ifadelerini kullandı.

Özbilgin sözlerine şöyle devam etti, “bu bankada hangi parazitlerin olduğuna bakacak olursak, başta kadınlarda özellikle hamilelik dönemlerinde bulaştığında düşük ve ölü doğumlara neden olan toksoplazma gondii parazitleri bulunmakta. Kadına ve erkekte kısırlığa neden olan trikomonas vajinalis ismini verdiğimiz parazitler burada depolanmakta. Yine insanda kanlı dizanteri etkeni olan entamoeba histolytica dizanteri amipli etkenleri olan bankamızda depolanmakta. Yine insanda parazitlenen sıtma parazitleri yine kemiricilerde özellikle araştırmalarda kullandığımız kemirgen sıtması parazitleri burada depolanmakta. Yine geniş bir en geniş koleksiyonumuz en geniş bilgi bulunan parazitimiz ise leishmania yani şark çıbanı etken ve karaciğer dalak hastalığı etkeni olan leishmania parazitlerimiz bu bankada arşivlenmektedir.” 

Bankadan başta tüm Üniversitelerin Tıp Fakülteleri olmak üzere Veterinerlik Fakülteleri, Fen Fakülteleri, Eczacılık Fakülteleri yararlanabileceklerini ifade eden Özbilgin, “ Yine özel şirketlerin veya resmi değer araştırma kurumlarının ilaçla çalışan bölümleri yine tanı kiti geliştiren bölümleri yararlanmakta. Eğer çok gerektiği zamanlarda Sağlık Bakanlığı da bizim bankamızdan Türkiye’nin geçmiş Parazit hafızasına dayalı DNA ve Parazit örneklerini alabilmektedir” diye konuştu. 

Parazitler üzerinde yapılan işlemler sonucunda hangi parazit olduğu tespit ediliyor. Bunun sonucunda o parazite karşı ilaç, aşı ve tanı kitleri geliştirilerek hastalık önlenmeye çalışılıyor.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

SAĞLIKLI BİR RAMAZANI İÇİN 12 ÖNEMLİ KURAL!
Sağlıklı bir Ramazan için dikkat etmeniz gereken kurallar nelerdir? Oruç tutarken neler yapmalı, nelerden...

Haberi Oku