GÜNDEM:
YURTTAŞ: MANİSA TARZANI'NIN GÜÇ VE ENERJİSİNİN KAYNAĞI SULTANİYE ÜZÜMDÜR!

Yurttaş konuşmasında “Ürününüzün bol ve bereketli olmasını dileyerek sözlerime başlamak istiyorum. Üzümü siyasi tartışma aracı yapanlara fırsat vermeyin. Amacımız üzüm yemektir bağcıyı dövmek değildir. Ben Alaşehir’de bağı olan, yaz boyunca bağ evinde ikamet eden, bağcının halinden anlayan bir milletvekiliyim. Hz. Mevlana’nın dediği gibi “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilir” Ben sizinle aynı duyguları paylaşıyorum ve sizin sıkıntı ve taleplerinizi yakından biliyorum” dedi.

Üzüm tanıtımını daha aktif yapmalıyız!

Yurttaş “Üzüm Manisa’mızın en önemli tarım ihraç ürünlerinin başında gelmektedir. Üreticinin ve ihracatçının işini kolaylaştırmak için Alaşehir’e Gümrük Müdürlüğü kurduk. Bağ alanlarının sulu tarıma kavuşturulması için Manisa genelinde 49 adet sulama göleti projemiz devam ediyor. Bu yıl sonuna kadar 25 tanesini bitirip hizmete sunacağız. Ekonomi Bakanlığı’mız üzümün yurtdışında tanıtımı için Kuru Meyve Tanıtım Grubu’nu kurdu. THY da 1 milyon paket üzüm dağıtımı gerçekleştirdik. Ürettiğimiz en güzel bu ürünü yeterince tüketmiyoruz. İnsanımız ortalama yılda 250 gram kuru üzüm tüketirken, Almanya’da yılda kişi başı tüketim 1500 gramın üzerindedir. İnsanımıza daha çok tanıtıp yurt içi tüketimi de artırmalıyız” dedi.

Üzüm başlı başına bir eczanedir!

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş “Üzüm sağlık deposudur. Başlı başına bir eczanedir. Karaciğer hastalıkları ve kansızlığa iyi gelir. Antioksidan ve antikanserojendir. Zeka küpüdür, hafızayı güçlendirir. Enerji kaynağıdır. Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi’nin güç ve enerjisinin kaynağı sultaniye üzümdür. Fatih Sultan Mehmet’in keskin zekasının temelinde üzüm vardır. Üzüm hoşafı barsakları çalıştırır. Bu kadar yararlı bir ürünü daha iyi tanıtmalıyız. Üzüm tanıtımı aktif olarak yapılmalıdır. Okullarımızda çocuklarımızın çantasında üzüm olmalıdır. Belediye ve hayır kurumlarının dağıttıkları gıda paketlerinin içinde üzüm yer almalıdır. Afrika ülkelerine gönderilen gıda yardımlarının içine üzüm konulmalıdır” dedi

TARSİM ve kalıntı konusunda üreticilerimizi uyarıyorum!

Yurttaş üreticileri TARSİM yaptırmaları ve zamansız ilaçlamadan ve kalıntı oluşturan ilaçlardan uzak kalmaları konusunda tavsiyelerde bulundu. Gübre ve ilaç çuvallarına üzüm konulmaması konusunda hassas davranmalarını istedi. Bağ alanlarının düzensiz artışı, bağ türlerinin sık değişimi ve arazilerin miras yolu ile bölünmesi gibi konularda önlemler alınması gerektiğini söyledi.

TARİŞ Üzüm Birliğinin 91.6 Milyon TL borcunu affettik ve geri kalanı yapılandırdık!
Yurttaş “Birliğin mali yapısı içerisinde önemli bir yeri olan ve yaklaşık 163.9 Milyon TL tutarındaki DFİF borcunun, 4572 sayılı kanuna eklenen 4. Madde kapsamında yapılandırılmasına imkan sağlanmıştır. Bu hükümlere uygun olarak birlik 30.12.2013 tarihinde Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ile protokol imzalamıştır. Buna göre yapılandırma sonrası birliğin DFİF borcunun 91.6 Milyon TL’si affedilmiş ve bakiye 72.3 Milyon TL birlik borcu kalmıştır. Bu borcun da 2014 yılından başlayarak 15 eşit taksit halinde yılda bir defa olmak üzere ödenmesine imkan sağlanmıştır. Devletin alacağı olan böyle bir af hiçbir kurum ve kuruluşa yapılmamış, bölge üreticileri düşünülerek bu düzenleme yapılmıştır. Bu konuyu bölge insanımızın bilmesinde fayda vardır. Ayrıca İran üzümünün kaçak yollarla piyasaya girdiği yönündeki iddialar ile ilgili bakanlıklar nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuş ve gerekli takip yapılmaktadır. Bu konuda her türlü önlem alınmıştır. Bu konudaki hassasiyetlerimize rağmen ısıtıp ısıtıp piyasaya sürenlerin üzüm piyasasına zarar verdiklerini düşünüyorum” dedi.
 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

O Cadde Trafiğe Açılıyor
Manisa Büyükşehir Belediyesi, bölge sakinlerinin de taleplerini göz önünde bulundurarak Kumludere Caddesi'nde...

Haberi Oku