GÜNDEM:
ÇAĞIN SOYLUSUNA SELAM OLSUN
Eğitim Bir-Sen Manisa Şube Başkanı ve Memur-Sen İl Temsilcisi Mehmet Emin SOFUOĞLU’nun ve Manisa Eğitim Bir-Sen Şube Yönetim Kurulu Üyeleri İlyas ŞEN , Halil KALLAT ,Beyhan BAYRAM, Turan SELOĞLU, Kadınlar Komisyonu Başkanı Mehtap ŞİRİN ile Genç Memur-Sen İl Temsilcisi Mesut ÖNER ‘in ev sahipliği yaptığı anma programına Ak Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi ve Manisa Milletvekili Hüseyin TANRIVERDİ , Manisa Milli Eğitim Müdürü Mustafa ALTINSOY Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Berk MERSİNLİ , Milli Eğitim Şube Müdürleri ,Ak Parti kadınlar komisyonu üyeleri ile Bem Bir-Sen Başkanı Faruk KARACA Manisa Memur-Sen ‘in diğer kurmayları ve tüm ilçelerin Eğitim Bir-Sen başkanları ile yönetim kurulu üyeleri katıldı. Anma Programı Mehmet Akif İNAN’ı anlatan bir sinevizyon gösterisi ile başladı ardından Mehmet Akif İNAN için Kuran’ı Kerim Tilaveti gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen Anma Programında konuşan Başkan Mehmet Emin SOFUOĞLU Kurucu Genel Başkan Mehmet Akif İNAN’a dair şunları söyledi: “Sendikacılığı, sınıf ve zümre için yapılacak bir uğraş olarak görmeyip, “Türkümüz dünyayı kardeş bilendir/Gökleri insanın ortak tarlası” dizelerindeki kuşatıcılıkla 14 Şubat 1992’de yola koyularak yeni bir çığır açan Kurucu Genel Başkanımız Mehmet Akif İnan, aramızdan ayrılalı 14 yıl oldu.

Edebiyat ve düşünce dünyamızın ‘yedi güzel adamı’ diye kodlananların en aksiyoner olanıydı. Kaygısı ve kavgası, medeniyet mücadelesiydi. İnançlı ve bir o kadar da kararlıydı. “Yoluna dikenler döken ellerin/Gün gelir görülür hep kuruduğu” diyecek kadar gelecekten umutlu ve inanmışlık içerisindeydi. Bir çekirdekte bir filizi, bir filizde bir fidanı ve bir fidanda bir ormanı düşleyen uygarlık savaşçısı, “Ölüm bir tohumsa kefen zarında/Gün olur fışkırır bir orman olur” diyerek umutsuzluğa kapılanlara umut aşıladı.

1940 yılında Urfa’da dünyaya gelen, “Yaslasam gövdemi karlı dağlara/Sonsuz bir uykuya kavuşsam bir gün” diyerek, 6 Ocak 2000’de sonsuzluğun sahibine kavuşan çağın soylusunun attığı tohumlar ormana dönüştü. Bıraktığı miras ise bütün mağdur ve mazlumların umut ışığı oldu. Ülkemizde insanlar ‘öz yurdunda garip, öz vatanında parya’ olmasın, sel Pakistan’da, Filipinler’de insanlığı da alıp götürmesin, Filistin ve Doğu Türkistan unutulmasın, çocuklar Somali’de sefaletin koynunda uyutulmasın, iç savaşın pençesindeki Suriyeli kardeşlerimizin, gayr-i meşru bir zulme mazur kalan Mısırlı, Çeçenistanlı kardeşlerimizin ve dünyanın tüm mazlum coğrafyalarındaki mağdur kardeşlerimizin feryadı karşılıksız kalmasın ve insanlık Myanmar’da kurutulmasın diye insanlığın ortak vicdanını temsil etmenin sorumluluğuyla ilk hareketi başlatan Merhamet-Sen’i emanet ederek aramızdan ayrılan uygarlık savaşçısı tam bir eylem adamıydı. Geniş bir telefon rehberi bırakıp, “Bütün giysileri yırtsak yeridir /Yeter bize vefa elbiseleri” diye vefayı öğütleyerek göçen uygarlık savaşçısının her ölüm yıldönümünde bir araya gelen dostları ve mirasını büyütenler, minnettarlıklarını ifade ederken, aynı zamanda mücadeleyi zirveden yeni ufuklara taşımanın da adımlarını atmaktadırlar. Mehmet Akif İnan’ın en önemli eseri Eğitim-Bir-Sen, 265 bin üyesiyle Genel Yetkili Sendikadır. Kurucu Genel Başkanlığını yaptığı Memur-Sen 800 bini aşan üyesiyle, 11 hizmet kolunun 10’unda genel yetkili olmakla kalmamış, kamu çalışanlarının en büyük konfederasyonu, Türkiye’nin en örgütlü ve en dinamik sivil toplum kuruluşu olmuştur. Adı okullara, kültür salonlarına, yerleşim yerlerine verilen Mehmet Akif İnan, çağı kurtarmanın mücadelesini yaşam tarzı haline getirmişti. Memur-Sen ailesi olarak, 14. ölüm yıldönümünde Bangladeş’te yaptıracağımız ve Arakanlı yetimlerin muhafaza edilerek yetiştirileceği 200 öğrencilik okul, mescit ve yatakhanenin bulunduğu Mehmet Akif İnan Külliyesi ile amel defterinin açık tutulmasına katkıda bulunacağımız Akif İnan’ın bize miras bıraktığı eseri büyütmeye devam edeceğiz. Kökü ezele, dalları ebede uzanan bir misyonu bizlere miras bırakan, “benim misyonum adam yetiştirmektir” diyen, ve “Kim demiş her şeyin bitişi ölüm, destanlar yayılır mezarımızdan” dizeleriyle kutsal davamıza ebedi bir anlam katan merhum üstad Kudüs Şairi Akif İnan’ı rahmet , minnet ve özlemle anıyoruz.”

Başkan Sofuoğlu sözlerini M. Akif İNAN’ın şu dizeleriyle bitirdi.

Her eylem yeniden diriltir beni
Nehirler düşlerim göl kenarında
Doğ ey güneş erit taştan adamı
Ve kurut taşları diken elleri

Başkan Mehmet Emin SOFUOĞLU’nun konuşmasının ardından Merhum Mehmet Akif İNAN ’ ın öğrencisi aynı zamanda Ak Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi ve Manisa Milletvekili Hüseyin TANRIVERDİ Mehmet Akif İNAN’ı gerek hatıralarıyla gerekse yaşantısına dair unutulmayanlarla şu şekilde anlattı: “Rahmetli Akif İnan’ı anlatmak kolay değil, onunla birlikte yürümekte kolay değildi. O bir çile insanıydı hep önüne bakar arkasını gözlemeden yoluna devam ederdi.Rahmetli olalı 14 yıl olmasına rağmen vefatından sonra da onunla yaşadık ve gönül dostlarıyla bir arada olduk.Eğitim Bir-Sen ‘i bu konuda takdir ediyorum M.Akif İNAN Hocamızı unutmadılar unutturmadılar her yıl anma programları ve sinevizyon gösterileri düzenlendi.Bu yollarla Akif Hocamın kalıcı fikirleri yaşatılarak gençliğin yetiştirilmesinde katkı sağlayacaktır.Sendikanın kuruluşunda kendi maaşını Eğitim Bir-Sen’e Memur-Sen’e harcayarak helal alın teri olan önemli bir mayaydı bugün Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen bugünlere geldiyse o küçücük maya sayesindedir.Bu açıdan böylesi önemli bir mayanın bugün büyük bir lokma olması bizleri memnun etmiştir.Değerli Hocam Kuüs şairi , mütefekkir, dava adamı ve iyi bir sendikacıydı.”

Tanrıverdi Mehmet Akif İNAN’ la ilgili hatıralarından eserlerinden idealistliğinden insan sevgisinden de bahsederek kendisini rahmetle anıyoruz şeklinde konuştu.

Hüseyin TANRIVERDİ Mehmet Akif İnan’ın “Mescidi Aksayı Gördüm Düşümde “ adlı şiiriyle konuşmasına son verdi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Manisa Prime Yükseliyor
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve tamamlandığında kentin yeni gözdesi olacak olan Manisa...

Haberi Oku