EKONOMİ:
Tarsim, çiftçinin karagün dostu!

 14/06/2005 tarihli 5363 sayılı "Tarım Sigortaları Kanunu" uyarınca kurulmuştur. Havuzun görevleri arasında prim tahsilatı, hasar tespiti, tazminat ödemesi, reasürans teminatı bulma ve istatistiksel çalışmalar, reklam ve fon yönetimi yer alır. Bu işlemlerin yapılması için havuza bağlı Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş. kurulmuştur.Havuzun Yönetim Kurulu; Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı'ndan ikişer, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş’den birer olmak üzere toplam yedi üyeden oluşmaktadır.

Türkiye’de tarımsal istihdam, toplam istihdamın % 25’ini oluşturmaktadır. Yıllık tarımsal ihracatımız 15.3 milyar dolar civarındadır. Türkiye; tarımda, dünyada 7’nci, Avrupa Birliğinde birinci büyük tarımsal ekonomiye sahip ülkedir.
TARSİM’de amaç; Doğal afet ve hastalıkların, tarım ve hayvancılıkta neden olduğu zararları; ticari ve kar amacı olmadan, sigorta prensipleri çerçevesinde ve teknik esaslara dayalı olarak; çağdaş, güvenilir, şeffaf ve sürdürülebilir bir sistemle, kısmen de olsa karşılayıp, üreticileri, uzun vadede gelir istikrarına kavuşturarak, üretimde devamlılığı sağlamaktır. Bu bir kar amacı ile kurulmuş havuz sistemi değil, “sosyal sorumluluk projesidir.” TARSİM bir güvence havuz sistemidir. Bu havuzun yarısı devlet tarafından, yarısı da hasatta ödemek koşulu ile üretici tarafından karşılanmaktadır. Bölgemizde yer yer değişmek üzere %15-40 oranında tarım sigortası yaptırılmaktadır. Bu oran düşüktür. Tarım sigortası yaptıranların sayısı arttıkça havuzun büyüklüğü de artacak ve üreticinin ödeyeceği pirim oranı düşecektir. Tarım sigortası ile ilgili üreticinin gözünde imaj sorunu, ekspertiz ve uygulamalar ile sorunlar var ise bunu çözmek siyasetçi ve bürokratların görevidir.

Bölgemizde ve ilimizde üreticilerimizin ve çiftçilerimizin yaşadıkları TARSİM ile ilgili sorunları ve bize iletilen talepleri bir rapor halinde TARSİM Yönetim Kurulu’na ve Gıda –Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’mıza bir rapor halinde sunduk. Bu konuda gerekli inceleme ve çalışmaları yaptıklarını belirterek bize yazılı olarak ayrıntılı bir raporla bize ilettiler. Ciddi ve disiplinli, duyarlı bir çalışma içinde olduklarını gördüm. 2006 yılında başladıkları sistemi nereden nereye getirdiklerini istatistiki verilerle ortaya koymuşlar. Kat ettikleri yola baktığımızda ve gelişmeleri incelediğimizde sistemin daha başarılı olacağına inancımız daha da arttı. Tüm ilgililere buradan teşekkür ediyoruz ve başarılar diliyoruz.
Sisteme katılım zorunlu olmayıp, isteğe bağlıdır. Riski en iyi değerlendirecek kişi, üreticinin kendisidir. Bu bir sigorta sistemidir, yardım sandığı değildir, hayır kurumu değildir. Riski görüp, kendisini güvenceye almak isteyen üretici Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıt yaptırarak, sigortasını yaptırmalıdır. Geniş tabanlı, toplumsal bir imece sistemi diye tabir ettiğimiz, bu sigorta sistemi yoluyla, sisteme dahil olan üreticiler, teminat kapsamındaki herhangi bir doğal afet ya da hastalık nedeniyle hasar yaşadıklarında, bir yerlerden yardım beklemek yerine; belirli bir bedel ödeyerek, tarımsal ürünlerini sigorta yaptırmak suretiyle, bir nevi ellerini taşın altına koymanın verdiği rahatlık ve özgüvenle, hak ettikleri hasar tazminatını, gönül rahatlığı ile almanın huzurunu yaşamış olacak ve üretim faaliyetlerine devam edeceklerdir.
Sigorta Uygulanan genel indirimler: İlk defa sigorta yaptıranlar için tarife primleri üzerinden % 5 başlangıç, hoş geldin indirimi uygulanır. Hasarsız geçen bir dönemi takip eden yılda, tarife primleri üzerinden %10 nispetinde yenileme indirimi uygulanır. Prim tutarının tamamının peşin ödenmesi durumunda % 5 oranında indirim uygulanır.
Tarım sigortası poliçe sayısı 2006 yılında 12.330 iken 2012 sonunda bu sayı 900.000’ e ulaşmıştır. Tarım sigorta sistemini daha da yaygınlaştırmak için ilgili tüm taraflara büyük görevler düşmektedir. Aşağıdaki hususlar bu konuda yapılabileceklerin bir kısmını oluşturmaktadır:

1) Çiftçilerin ve üreticilerin TARSİM konusunda yeterli bilgi sahibi olmadığını ya da yanlış bilgilere sahip olduğunu gözlemledik. TARSİM yetkilileri ve bölge müdürlüğü köylerde, çiftliklerde ve değişik beldelerde TARSİM konusunda tanıtım yapmalıdır.

2) İlçe tarım müdürlükleri daha aktif olarak tanıtım ve eğitimler yapmalı ve üreticileri sigorta sistemine girmesi konusunda teşvik etmelidir. Tarım Danışmanları bu konuda görevlendirilmeli ve köylerde seminerlerle çiftçimizi bilgilendirmelidir.

3) Ziraat Odaları bölgelerinde üyelerine yönelik olarak tarım sigorta sistemini anlatmalı ve üyelerinin sisteme girmesi için gerekli çalışmaları yapmalıdır. Telefonlarına mesajlar atarak çiftçileri bilgilendirmelidir.

4) Basın kuruluşlarına büyük görevler düşmektedir. Görsel ve yazılı basın sistemi halka anlatmada aracı olmalıdır. Kamu spotları, köşe yazıları, haberler ile sistemin anlaşılmasına katkıda bulunmalıdır.

5) Sigorta sistemini pazarlayan ticari sigorta şirketleri üreticiyi doğru ve objektif olarak bilgilendirmeli ve sistemi en iyi şekilde tanıtmalıdır.

6) TARSİM tarafından algı ve müşteri memnuniyet anketleri yaptırılarak yaşanan sıkıntı ve şikayetler hakkında bilgi edinilmeli ve iyileştirme çalışmaları yapılmalıdır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Başarılı Girişimciler Sertifikalarını Aldılar
Yunusemre Belediyesi'nin 7.sini düzenlediği girişimcilik kursuna katılan kursiyerler gerçekleştirilen...

Haberi Oku